| Brand: | Oukitel |
| Model: | OT8 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 350 nits |
| Brightness: | 350 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 8800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 256.8 x 168.3 x 7.8 mm (10.11 x 6.63 x 0.31 in) |
| Weight: | 515 g (1.14 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Green, Purple |
| Usd: | ~184 USD |