| Brand: | Oukitel |
| Model: | OT6 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 330 nits |
| Brightness: | 330 nits |
| Protection: | Mohs level 4 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.8 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | RK3562 (22 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G52 2EE |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 246.1 x 162.8 x 9.6 mm (9.69 x 6.41 x 0.38 in) |
| Weight: | 553 g (1.22 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Green, Gray, Purple |
| Usd: | ~97 USD |