| Brand: | Oukitel |
| Model: | OT5 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 12.0 inches, 409.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 300 nits |
| Brightness: | 300 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", AF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 11000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 278.5 x 174 x 7.5 mm (10.96 x 6.85 x 0.30 in) |
| Weight: | 560 g (1.23 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Green, Blue |
| Usd: | ~216 USD |