| Brand: | Oukitel |
| Model: | Oukitel K7 Power |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 6 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 10000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.0 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 650 MHz, Cores: 2 |
| Ram: | 2 GB, 833 MHz |
| Storage: | 16 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 78 x 168 x 14.5 mm |
| Weight: | 302 g |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |