| Brand: | Oukitel |
| Model: | C58 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 430 nits |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF other unspecified camera |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 166.8 x 77.5 x 8.7 mm (6.57 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Green |
| Usd: | ~162 USD |