| Brand: | Oukitel |
| Model: | C57 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 576 x 1280 pixels, 20:9 ratio (~215 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 165.8 x 76.6 x 9.4 mm (6.53 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Grey, Blue, Purple, Gold |
| Usd: | ~130 USD |