| Brand: | Oukitel |
| Model: | C51 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 168.1 x 78.2 x 9.4 mm (6.62 x 3.08 x 0.37 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Build: | Drop resistant up to 0.8m |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray, Blue, Purple |