| Brand: | Oukitel |
| Model: | C50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", AF other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 167.5 x 77.7 x 9.2 mm (6.59 x 3.06 x 0.36 in) |
| Weight: | 208 g (7.34 oz) |
| Build: | Drop resistant up to 0.8m |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Grey, Green, Blue |
| Usd: | ~173 USD |