| Brand: | Oukitel |
| Model: | C38 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.3, (wide), 1/2.8" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 164.3 x 75.5 x 8.8 mm (6.47 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Colors: | Black, White, Green |
| Usd: | ~151 USD |