| Brand: | Oukitel |
| Model: | C35 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.56 inches, 103.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF Secondary unspecified camera |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 163.8 x 75.4 x 9.2 mm (6.45 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Green, Light Blue |
| Usd: | ~205 USD |