| Brand: | Oukitel |
| Model: | C32 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 440 nits |
| Brightness: | 440 nits |
| Main Specs: | 20 MP, f/1.8, (wide), AF Other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 9.2 mm thickness |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Blue, Purple, Black |
| Usd: | ~162 USD |