| Brand: | Oukitel |
| Model: | BT50 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 1.43 inches |
| Resolution: | 466 x 466 pixels (~326 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 600 nits |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Dimensions: | 51.2 x 51.2 x 13 mm (2.02 x 2.02 x 0.51 in) |
| Weight: | 76 g (2.68 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (1ATM) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.2 |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Silver, Gray |
| Usd: | ~108 USD |