| Brand: | OSCAL |
| Model: | Spider 8 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 13 MP secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 13000 mAh |
| Charging: | 33W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, Doke OS_P 3.0 |
| Dimensions: | 251.3 x 170.1 x 14.9 mm (9.89 x 6.70 x 0.59 in) |
| Weight: | 854 g (1.88 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~238 USD |