| Brand: | OSCAL |
| Model: | Pad 90 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 10.92 inches, 345.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~138 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 350 nits |
| Brightness: | 350 nits |
| Protection: | Mohs level 7 |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 7700 mAh |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, DokeOS_P 4.0 |
| Dimensions: | 258.1 x 169.6 x 8 mm (10.16 x 6.68 x 0.31 in) |
| Weight: | 534 g (1.18 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Space Gray, Sky Blue |