| Brand: | OSCAL |
| Model: | Pad 70 WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Rockchip RK3562 |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G52 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, Doke OS_P 4.0 |
| Dimensions: | 246.5 x 163 x 9.9 mm (9.70 x 6.42 x 0.39 in) |
| Weight: | 520.5 g (1.15 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Grey, Blue |