| Brand: | OSCAL |
| Model: | Pad 18 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8800 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, DokeOS_P 3.0 |
| Dimensions: | 256.8 x 168.3 x 7.4 mm (10.11 x 6.63 x 0.29 in) |
| Weight: | 490 g (1.08 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Colors: | Blue |