| Brand: | OSCAL |
| Model: | Modern 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/2.76", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, DokeOS 4 |
| Dimensions: | 167.8 x 77.4 x 9.1 mm (6.61 x 3.05 x 0.36 in) |
| Weight: | 214 g (7.55 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Wisteria Purple, Ripple Blue, Ash Gray |
| Usd: | ~108 USD |