| Brand: | OSCAL |
| Model: | Flat 2C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), 1/4.0", 1.12 μm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T603 (22 nm) |
| Cpu: | Octa-core 8x1.6 GHz Cortex-A55 |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 (Go edition), DokeOS 4.0 |
| Dimensions: | 163.2 x 75.2 x 8.8 mm (6.43 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Phantom Black, Ripple Blue, Sky Purple |