| Brand: | OSCAL |
| Model: | Flat 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), 1/4.0", 1.12 μm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide), 1/5.0" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, DokeOS 4.0 |
| Dimensions: | 163.2 x 75.2 x 8.8 mm (6.43 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Phantom Black, Ripple Blue, Sky Purple |