| Brand: | OSCAL |
| Model: | Elite 1 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 12.1 inches, 338.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2560 pixels (~230 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 600 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), 1/2.55" |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8800 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, DokeOS_P 4.0 |
| Dimensions: | 278.5 x 180.5 x 7.4 mm (10.96 x 7.11 x 0.29 in) |
| Weight: | 587 g (1.29 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
| Colors: | Gray, White, Blue |