| Brand: | Orange |
| Model: | Tahiti |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.2 (Honeycomb) |
| Dimensions: | 190 x 124 x 10.5 mm (7.48 x 4.88 x 0.41 in) |
| Weight: | 390 g (13.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black/silver |