| Brand: | OPPO |
| Model: | RX17 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.4 inches, 101.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 20 MP, f/2.6, AF TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 50W wired, 40% in 10 min |
| Fast Charging: | 50W |
| Chipset: | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| Gpu: | Adreno 616 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, ColorOS 7.0 |
| Dimensions: | 157.6 x 74.6 x 7.9 mm (6.20 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight: | 183 g (6.46 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Radiant Mist, Emerald Green |
| Usd: | ~648 USD |