| Brand: | OPPO |
| Model: | Reno11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.74", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 67W wired, PD, QC3, 100% in 45 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 15, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 162.4 x 74.3 x 7.9 mm or 8.0 mm |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Wave Green, Rock Grey |
| Usd: | ~670 USD |