| Brand: | OPPO |
| Model: | Reno Z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.4 inches, 101.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4035 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GM9446 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10, ColorOS 7.0 |
| Dimensions: | 157.3 x 74.9 x 9.1 mm (6.19 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Jet Black, Aurora Purple - EuropeStar Purple, Extreme Night Black, Coral Orange, Bead White - China |
| Usd: | ~356 USD |