| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Reno Ace 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | Quad Camera |
| Main Video: | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 |
| Gpu: | Adreno 640 (700 MHz) |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 + ColorOS 6.1 |
| Os Version: | 10 |
| Dimensions: | 161 x 75.7 x 8.7 mm |
| Weight: | 200 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $659.00 |