| Brand: | OPPO |
| Model: | Reno Ace |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.5 inches, 103.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, HDR10, 500 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm, AF 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; (gyro-EIS); video rec. only with main camera |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, 100% in 30 min |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 (700 MHz) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, ColorOS 7.0 |
| Dimensions: | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Electric purple, Interstellar blue, Gundam Edition |
| Usd: | ~410 USD |