| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Reno 8 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.43 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.43 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
| Weight: | 175 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Optical under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $337.00 |