| Brand: | OPPO |
| Model: | Reno 7z 5G |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.43" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.49 mm |
| Weight: | 173 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, GPS |
| Colors: | Cosmin Black, Rainbow Spectrum |