| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Reno 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | 48 MP + 13MP + 8 MP + 2 MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS; video rec. only with main camera |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Os Version: | 9.0 |
| Weight: | Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $499.00 |