| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Reno 14 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.83 inches |
| Resolution: | 1272 x 2800 pixels |
| Technology: | 6.83 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 50 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 6200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8450 |
| Gpu: | Mali-G720 MC7 |
| Memory | |
| Ram: | 12 GB, 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.4 x 77 x 7.5 mm |
| Weight: | 201 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time)) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |