| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Reno 12 F 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.67 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 163.1 x 75.8 x 7.7 mm |
| Weight: | 187 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |