| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo Reno 11 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 8200 MT6896Z |
| Gpu: | Mali-G610 MC6 |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Body | |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Optical under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |