| Brand: | OPPO |
| Model: | Reno 10x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 1080 x 2340 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 48 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4065.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 855 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 640 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB / 8GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.3 mm |
| Weight: | 210 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |