| Brand: | OPPO |
| Model: | OPPO Reno 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.4 x 74.2 x 7.6 mm |
| Weight: | 180 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Optical under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Price | |
| Usd: | $352.00 |