| Brand: | OPPO |
| Model: | R9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4120 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, 75% in 30 min |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow), ColorOS 3 |
| Dimensions: | 163.1 x 80.8 x 7.4 mm (6.42 x 3.18 x 0.29 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold |
| Usd: | ~594 USD |