| Brand: | OPPO |
| Model: | R817 Real |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1710 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531u |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 123 x 63 x 9.7 mm (4.84 x 2.48 x 0.38 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~108 USD |