| Brand: | OPPO |
| Model: | R811 Real |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1520 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6515 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 115.2 x 61.5 x 10.9 mm (4.54 x 2.42 x 0.43 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White |
| Usd: | ~162 USD |