| Brand: | OPPO |
| Model: | R7s Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4100.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB / 4GB |
| Storage: | 32GB / 64GB |
| Os: | Android 5.1.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.8 mm |
| Weight: | 192 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Silver, Gold |