| Brand: | OPPO |
| Model: | R7 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm |
| Main Features: | Laser AF, Schneider-Kreuznach optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4 |
| Selfie Video: | 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, 75% in 30 min |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop), ColorOS 2.1 |
| Dimensions: | 158 x 82 x 7.8 mm (6.22 x 3.23 x 0.31 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Golden, Silver |
| Usd: | ~464 USD |