| Brand: | OPPO |
| Model: | R601 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.0 inches, 26.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~192 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6515 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 112.8 x 55.5 x 14.3 mm (4.44 x 2.19 x 0.56 in) |
| Weight: | 102.5 g (3.60 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White |
| Usd: | ~346 USD |