| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo R17 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.3 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels |
| Technology: | 6.3 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 24.77 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 2x 2.2 GHz Kryo 360, 6x 1.7 GHz Kryo 360, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 616, 500 MHz |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | ColorOS 5.2 (Android 8.1 Oreo) |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 74 x 156.7 x 7.99 mm |
| Weight: | 169 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |