| Brand: | OPPO |
| Model: | Oppo R17 Neo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.4 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Technology: | 6.4 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 24.84 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.2 GHz Kryo 260, 4x 1.84 GHz Kryo 260, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 512 |
| Ram: | 4 GB, 1866 MHz |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 256GB |
| Os: | ColorOS 5.2 (Android 8.1 Oreo) |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 75.5 x 158.3 x 7.4 mm |
| Weight: | 156 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |