| Brand: | OPPO |
| Model: | R15 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.28 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.6", 1.22µm, PDAF 20 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3430 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), ColorOS 5 |
| Dimensions: | 156.5 x 75.2 x 8 mm (6.16 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Ceramic Black, Dream Mirror Red |
| Usd: | ~551 USD |