| Brand: | OPPO |
| Model: | R11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 20 MP, f/2.6, 1/2.8", 1.0µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), ColorOS 3.1 |
| Dimensions: | 154.5 x 74.8 x 6.8 mm (6.08 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Rose Gold, Red |
| Usd: | ~432 USD |