| Brand: | OPPO |
| Model: | Pad Neo |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 11.4 inches, 396.6 cm2 |
| Resolution: | 1720 x 2408 pixels (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 1B colors, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8000 mAh |
| Charging: | 33W wired, PD |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13, ColorOS 13.2 |
| Dimensions: | 255.1 x 188 x 6.9 mm (10.04 x 7.40 x 0.27 in) |
| Weight: | 538 g (1.19 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~259 USD |