| Brand: | OPPO |
| Model: | Pad Air |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 1B colors, 360 nits (typ) |
| Brightness: | 360 nits |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, ColorOS 12 |
| Dimensions: | 245.1 x 154.8 x 6.9 mm (9.65 x 6.09 x 0.27 in) |
| Weight: | 440 g (15.52 oz) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Gray, Silver |
| Usd: | ~324 USD |