| Brand: | OPPO |
| Model: | Pad 4 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 13.2 inches, 530.0 cm2 |
| Resolution: | 2400 x 3392 pixels (~315 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 900 nits |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 12140 mAh |
| Charging: | 67W wired |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 289.6 x 209.7 x 6 mm (11.40 x 8.26 x 0.24 in) |
| Weight: | 675 g (1.49 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Colors: | Gray, Silver, Gold |
| Usd: | ~432 USD |