| Brand: | OPPO |
| Model: | Pad 3 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 12.1 inches, 445.2 cm2 |
| Resolution: | 2120 x 3000 pixels (~304 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 900 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.3, 103˚ (ultrawide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 9510 mAh |
| Charging: | 67W wired, PD, QC, UFCS |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 750 (1 GHz) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, ColorOS 14.1 |
| Dimensions: | 268.7 x 195.1 x 6.5 mm (10.58 x 7.68 x 0.26 in) |
| Weight: | 586 g (1.29 lb) |
| Build: | Stylus support, 2.0ms latency |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Colors: | Blue, Gold |
| Usd: | ~648 USD |