| Brand: | OPPO |
| Model: | Pad 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 11.61 inches, 411.3 cm2 |
| Resolution: | 2000 x 2800 pixels (~296 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, 144Hz, 500 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.3, 103˚ (ultrawide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 9510 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 67W wired, PD, QC 2.0 |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Mali-G710 MC10 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Dimensions: | 258 x 189.4 x 6.5 mm (10.16 x 7.46 x 0.26 in) |
| Weight: | 552 g (1.22 lb) |
| Build: | Stylus support, 2.0ms latency |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Gray, Gold |
| Usd: | ~443 USD |