| Brand: | OPPO |
| Model: | Pad |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 480 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8360 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, PD 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, ColorOS 12 |
| Dimensions: | 252.2 x 163.8 x 7.1 mm (9.93 x 6.45 x 0.28 in) |
| Weight: | 507 g / 510 g (1.12 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Black, Silver, Purple |
| Usd: | ~335 USD |